EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Wirująca kula

Wirująca kula

NOWOŚĆ! Przyjrzyj się powierzchni cieczy w nieruchomym naczyniu. Następnie zacznij kręcić korbką, stopniowo zwiększając prędkość obrotową kuli. Co się dzieje z wodą wewnątrz kuli?

W szybko wirującej kuli ciecz przesuwa się na jej ścianki i podnosi – to wynik działania siły odśrodkowej, przeważającej nad działającą na ciecz siłą grawitacji. Wartość siły odśrodkowej zależy od prędkości obrotowej naczynia - im większa prędkość wirowania, tym większa siła odśrodkowa i tym dalej od środka kuli wypychana jest ciecz. Przy największej prędkości woda gromadzi się w miejscu, gdzie przekrój kuli jest największy. Nagłe zatrzymanie kuli lub jej zwolnienie powoduje opadnięcie cieczy.

Sprawdź, jak wygląda świat oglądany przez cienką warstwę cieczy w wirującej kuli.

Układ cieczy w wirującej kuli działa również jak soczewka. Kiedy patrzymy poprzez wzniesioną ciecz, widzimy odwrócony obraz przedmiotów.

Czy wiesz, że…

Dzięki wirowaniu prania możemy je wstępnie osuszyć. Wirowanie mleka to metoda jego odtłuszczania. Wirowanie uranu w szybkoobrotowych wirówkach pozwala na jego wzbogacenie do celów energetycznych lub bojowych.

<< Powrót do listy