EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Wir wodny

Wir wodny

NOWOŚĆ! Obracając powoli korbką wpraw wirnik w powolny ruch obrotowy. Stopniowo zwiększaj prędkość kręcenia i obserwuj zachowanie cieczy.

Obracający się wirnik wprawia w ruch znajdujące się przy nim cząsteczki cieczy. Te z kolei poruszają sąsiednie tak, że w końcu cała ciecz reaguje na obracający się wirnik. W cieczy powstaje wir. Obserwując piłeczkę możemy się przekonać co dzieje się z ciałem, które znajdzie się w jego pobliżu.

Regularny ruch cieczy, z prędkością malejącą w kierunku ścianek naczynia, nazywamy przepływem laminarnym, zaś chaotyczny ruch cieczy, który występuje po zaprzestaniu kręcenia korbką to przykład ruchu turbulentnego.

Czy wiesz, że…

Wiry należą do bardzo efektownych i często występujących zjawisk fizycznych. Mogą one tworzyć się np. w strumieniu cieczy albo gazu płynącym z dostatecznie dużą prędkością lub napotykającym przeszkody. Zapewne każdy widział wiry w rzece czy strumieniu, albo w wodzie spływającej z wanny. Wiry wodne mogą powstawać za obiektem opływanym przez wodę. Znane są przypadki utonięć, w wyniku wciągnięcia przez wir, w pobliżu falochronów na morzu. Kiedy wciąga nas wir skutecznym ratunkiem może się okazać zanurkowanie i wypłynięcie obok wiru.

<< Powrót do listy