EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Rysowanie w lustrze

Rysowanie w lustrze

Siedząc przy tym stanowisku spróbuj pokonać labirynt, patrząc wyłącznie na lustrzane odbicie swoich rąk. To wcale nie jest takie łatwe, prawda? A teraz napisz coś na kartce. Gdyby nie to, że ze względu na wprawę w pisaniu możemy robić to praktycznie nie patrząc, byłoby to bardzo trudne.

W obrazie lustrzanym zamieniona jest prawa i lewa strona, czyli jeżeli przesuwasz rękę w lewo, jej obraz przesuwa się w prawo i odwrotnie. Sprawia to, że prawidłowe prowadzenie ręki trzymającej ołówek staje się dość skomplikowane.

Lustro jest najprostszym rodzajem płaskiego zwierciadła optycznego. Obraz powstały w lustrze jest obrazem pozornym i symetrycznym względem płaszczyzny zwierciadła. Oznacza to, że przedmiot i jego obraz są tej samej wielkości, a ich odległości od zwierciadła są jednakowe.

Trudno sobie wyobrazić nasze życie, gdybyśmy nie byli w stanie zobaczyć własnej twarzy. Dziś posiadanie lustra w domu jest rzeczą oczywistą, ale jak to wyglądało dawniej, zanim wynaleziono zwierciadła? Czy ludzie nie wiedzieli jak wyglądają?! Otóż odbicie zwierciadlane może mieć miejsce na gładkiej powierzchni, oddzielającej dwa różne materiały, na przykład na lustrze wody albo metalizowanej powierzchni. Prościej mówiąc, dawniej przeglądano się w tafli wody lub w dobrze wypolerowanym metalowym przedmiocie, jak taca lub łyżka. Później została opanowana technologia nakładania na taflę szklaną cienkiej warstwy metalicznej (zwykle srebra) metodami chemicznymi. Obecnie lustra produkuje się poprzez próżniowe naparowanie na szkło cienkiej warstwy metalu (najczęściej glinu).

<< Powrót do listy