EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin

Rozwój człowieka od poczęcia do narodzin

Na tym stanowisku zobaczysz rozwój i budowę człowieka od momentu poczęcia, miesiąc po miesiącu aż do chwili narodzin. Dzięki trójwymiarowej dokładnie opisanej makiecie możesz obserwować zmiany zachodzące w organizmie, jego wielkość i kształt do dziewiątego miesiąca.

Za początek ciąży u człowieka przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Ciąża podzielona jest na trzy trymestry, czyli trzy równe odcinki czasowe, z których każdy trwa trzy miesiące:

Pierwszy Trymestr: to okres najintensywniejszego rozwoju płodu. W pierwszym miesiącu komórki dzielą się bardzo szybko,  tworzą się oczy a serce zaczyna bić już 21 dnia po zapłodnieniu. Drugi miesiąc to okres, w którym pojawiają się zalążki  dłoni i stóp oraz zaczątek układu nerwowego. Miesiąc trzeci rozpoczyna płodowy okres życia, grubieje skóra i mięśnie, pojawiają się zalążki paznokci, rozwijają się struny głosowe, powieki pokrywają oczy.

Drugi Trymestr: Intensywny przyrost długości i masy ciała następuje w czwartym miesiącu ciąży. Wtedy też dynamicznie rozwija się mózg. W piątym miesiącu rosną włosy, brwi, rzęsy, pojawiają się paznokcie u rąk i stóp. Szósty miesiąc to okres, w którym intensywnie kostnieje szkielet a ciało powoli staje się proporcjonalne.

Trymestr Trzeci: W siódmym miesiącu u dziecka widoczna jest już większość odruchów wrodzonych. Lewa i prawa półkula mózgu wytwarzają zdolność do przyjmowania dźwięków mowy i muzyki. Miesiąc ósmy to czas kiedy skóra dziecka wygładza się i różowieje, nadal dojrzewają narządy wewnętrzne. Na dwa tygodnie przed narodzinami płód przestaje rosnąć.

Każdy opisany miesiąc ciąży – uzmysławia jakie procesy zachodzą w rozwoju płodu dziecka w łonie matki.

<< Powrót do listy