EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Przedmioty zawieszone w powietrzu

Przedmioty zawieszone w powietrzu

Naciśnij przycisk i włącz nawiew powietrza oraz lampę stroboskopową. Kuleczki styropianowe zaczną krążyć w zamkniętym, oszklonym pojemniku. Impulsy świetlne lampy wywołają złudzenie, jakby kulki się nie poruszały, ale zatrzymały zawieszone w jednym miejscu. Charakterystyczną cechą tego ciekawego zjawiska jest fakt, że odbite obrazy dodatkowo sprawiają wrażenie zwielokrotnienia kuleczek.

Kojarzyć się to może ze zjawiskiem w czasie burzy, kiedy to niebo rozświetla błyskawica. Możemy wówczas zobaczyć pojedyncze krople deszczu zawieszone w powietrzu.

Czy wiesz, że…

Podczas burzy zazwyczaj najpierw widzimy błysk a dopiero po kilku sekundach słyszymy grzmot. Co ciekawe, oba zjawiska następują równocześnie. Opóźnienie spowodowane jest  różnicą prędkości rozchodzenia się dźwięku i światła w powietrzu. Dźwięk w powietrzu  rozchodzi się z prędkością ok. 340m/s a światło z prędkością 300 000 km/s. Różnica jest bardzo duża, dlatego najpierw do naszych oczu dociera błysk a kilka sekund później do naszych uszu dociera dźwięk.

<< Powrót do listy