EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Opadające pływaki

Opadające pływaki

NOWOŚĆ! Zakręć czarną korbką znajdującą się w prawym dolnym rogu. Kręć nią do momentu, aż rury wypełnione płynami ustawią się w pozycji pionowej, a znajdujące się w nich białe pływaki zaczną opadać z góry na dół. Obserwuj prędkość spadania pływaków.

Pływaki opadają z różną prędkością w zależności od gęstości i lepkości środowiska, w którym się znajdują: powietrze, olej i woda.

Im mniejsza gęstość tym większa prędkość opadania pływaków, zaś im większa lepkość tym mniejsza prędkość opadania. Woda ma większą gęstość od oleju, ale mniejszą lepkość. W przypadku powietrza gęstość i lepkość jest najmniejsza z tych trzech substancji.

Aby zrozumieć czym jest gęstość, popatrz na rysunek poniżej, każda z kostek wykonana jest z innego tworzywa, ale wszystkie mają taki sam kształt i wielkość. Zastanów się, która z nich będzie najcięższa a która najlżejsza? Gęstość określa stosunek masy danej substancji do jej objętości, czyli zajmowanej przez nią przestrzeni.

Lepkość to właściwość płynów i plastycznych ciał stałych opisująca ich tarcie wewnętrzne. Tarcie to powstaje na skutek przesuwania się względem siebie warstw płynu podczas przepływu.

<< Powrót do listy