EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Obieg wody w przyrodzie – makieta

Obieg wody w przyrodzie – makieta

Na tym stanowisku masz szansę prześledzić drogę, jaką pokonuje woda, od parowania po tworzenie chmur, opady atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad) oraz spływ powierzchniowy (woda z opadów atmosferycznych, która nie została wchłonięta przez glebę). Teraz już widzisz, że pod tymi nazwami kryją się procesy wcale nie tak trudne do omówienia - w zrozumieniu pomogą Ci rysunki.

Woda pokrywa aż trzy czwarte (75%) powierzchni naszej planety. To właśnie dzięki niej nasza Ziemia jest taka wyjątkowa, bez wody nie byłoby na niej życia. Z wody korzystają zarówno rośliny, jak i zwierzęta. My również wykorzystujemy wodę. Już od bardzo dawna znajdowała ona zastosowanie w domach, rolnictwie, przemyśle czy transporcie.

Woda na naszej planecie jest w ciągłym ruchu i zmienia swoje formy, od stanu ciekłego, poprzez gazowy do stałego i na odwrót. Woda w stanie gazowym to para wodna, która tworzy na przykład chmury. Woda w rzekach, jeziorach, morzach i oceanach, a także deszcz to woda w stanie ciekłym, natomiast śnieg i lód to woda w stanie stałym, która tworzy między innymi lodowce.

Schemat krążenia wody w przyrodzie traktuje się, jako obieg zamknięty, ponieważ zasoby wodne Ziemi uznaje się za stałe. Zostaje zachowana równowaga między ilością wody, która paruje, a ilością wody opadowej. Obieg wody na naszej planecie trwa od miliardów lat, a całe życie wszystkich organizmów jest od niego zależne.

<< Powrót do listy