EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Mozaiki antyczne

Mozaiki antyczne

Spróbuj ułożyć za pomocą drobnych kamieni wzory starożytnych mozaik. Wymaga to skupienia, cierpliwości i wcale nie jest takie proste jakie się wydaje.

Mozaiki to dekoracje w postaci ozdobnych wzorów lub obrazów, wykonanych z małych kamyczków, kawałków szkła lub ceramiki (głównie potłuczonych naczyń). Są używane do zdobienia ścian, podłóg, sufitów a nawet mebli.

Mozaiki były znane już w starożytności. Najstarsze z nich zostały znalezione w Mezopotamii i pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat.
W starożytnej Grecji pierwsze mozaiki układano z otoczaków, czyli kamieni wygładzonych przez płynącą w rzekach i strumieniach wodę. Korzystano również z odpadów kamiennych powstałych przy pracach rzeźbiarskich. Wraz z upływem czasu mozaiki stawały się coraz dokładniejsze, a ich wzory bardziej skomplikowane, o dużej ilości drobnych szczegółów. Do układania mozaik zamiast otoczaków zaczęto używać regularnych płytek np. z marmuru oraz kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Elementy tworzące mozaiki przybierały coraz mniejsze rozmiary, nawet o krawędzi 1 mm, dlatego pokrycie określonej powierzchni wymagało zastosowania bardzo dużej liczby drobnych elementów. Układanie wzorów wymagało coraz dłuższej i żmudnej pracy.

W XII wieku sztuka mozaiki odrodziła się w kulturze chrześcijańskiej i islamskiej. Współczesne mozaiki często naśladują, a nawet odtwarzają zachowane starożytne wzory. Bywają także reprodukcjami obrazów, zdjęć, znaków towarowych oraz abstrakcjami. Niezmiennie jednak wzbudzają zachwyt swoją trwałością i misternością.

<< Powrót do listy