EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Most samonośny

Most samonośny

Zbuduj most bez cementu, śrub i gwoździ z pięciu jednakowych elementów. Czy odważysz się przejść po powstałej konstrukcji?

Idealnie dopasowane do siebie klocki nie potrzebują żadnych spoin czy materiałów łączących aby stworzyć wytrzymałą budowlę. Spokojnie możesz spacerować po zbudowanym przez siebie łuku. Tą technikę stosowano już w starożytności, a niektóre powstałe w ten sposób konstrukcje przetrwały nawet do dziś.

Łęków czyli elementów w kształcie łuków, używano do przykrycia otworów i konstruowania sklepień. Składały się one z dwóch krzywoliniowych odcinków podpartych na płaszczyźnie i połączonych w najwyższym punkcie. Taka konstrukcja przenosiła obciążenie dlatego mogła być wykonywana z ciosów kamiennych lub cegieł w kształcie klina, tzw. klińców nawet bez użycia zaprawy.

Budowę łuków rozpoczynano od ułożenia boków na drewnianym rusztowaniu. Najmocniejszy, idealnie dopasowany kliniec, nazywany zwornikiem, umieszczany był w na końcu w najwyższym miejscu łuku. Służył do przenoszenia sił ściągających, co powodowało, że był bardziej podatny na uszkodzenia. Następnie usuwano rusztowanie podtrzymujące łuk.

Do dzisiaj zachowało się wiele budowli konstruowanych bez użycia zaprawy między innymi:

  • Most Fabrycjusza to rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, który łączy wysepkę położoną na rzece Tybr z brzegiem lądu. Jego długość wynosi 57m, a szerokość 5,60 m. Jest to najstarszy most zachowany w Rzymie.
  • Akwedukt Pont du Gard to zachowany w dolinie rzeki Gard odcinek zbudowanego przez Rzymian kanału naziemnego doprowadzającego wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes, przy wykorzystaniu siły ciążenia zmieskiego. Konstrukcja ta ma 50 km długości i składa się z szeregu tuneli i mostów wzniesionych z bloków kamiennych bez użycia zaprawy.
  • Łuk Tytusa ma wysokość 15,4 m i szerokości 8,30 m i głębokości 3,35 m, zbudowano goz białego marmuru. Jest to łuk triumfalny czyli konstrukcja w kształcie wolno stojącej bramy budowana dla upamiętnienia ważnego wydarzenia lub osoby.
<< Powrót do listy