EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38
kom. +48 533-222-603

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

GODZINY OTWARCIA:

Szanowni Państwo,
Stacjonarna działalność EduParku zostaje zawieszona z powodu trwających prac termoizolacyjnych, realizowane są wyłącznie zajęcia wyjazdowe dla grup zorganizowanych.
Szczegóły…

Morskie farmy wiatrowe

Morskie farmy wiatrowe

Makieta przedstawia dwie farmy wiatrowe produkujące energię elektryczną dla dwóch osiedli mieszkaniowych. Przekonaj się, że ilość tej energii zależy m.in. od prędkości wiatru i wielkości łopatek wiatraka.

Za pomocą przycisków sprawdź, jak zmieni się oświetlenie w domkach, gdy:

  1. wiatr o takiej samej sile będzie wprawiał w ruch DUŻE i MAŁE wiatraki
  2. będziemy zmieniać siłę wiatru wiejącego na DUŻE i MAŁE wiatraki
Jak to się dzieje?
Zasada działania elektrowni wiatrowych polega na tym, że energia kinetyczna wiatru zamieniana jest na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Energia obrotowa wirnika przenoszona jest za pomocą wału i przekładni do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną.

Ciekawostki:

  • Pojedyncza turbina wiatrowa może zasilić w prąd około 300 domów
  • By energia wiatru mogła zostać zamieniona w prąd elektryczny jego prędkość musi wynosić około 20 km/h
  • Największa na świecie elektrownia wiatrowa „The London Array” znajduje się u wybrzeży Wielkiej Brytanii na morzu Północnym - około 12 km od ujścia rzeki Tamy. Składa się ze 175 turbin wiatrowych ustawionych  w szeregu w odległości od 650 do 1200 m od siebie i zajmuje obecnie powierzchnię około 100 km2 a docelowo ma zająć powierzchnię 250 km2. Wysokość każdej turbiny to 147 metrów – czyli jest ona 5-ciokrotnie wyższa niż 10-cio piętrowy blok. Farma wiatrowa „The London Array” generuje energię o mocy 630 megawatów (MW) wystarczającą, by zasilić prądem 500 000 domów – wystarczyłoby do oświetlenia całego Gdańska.

A jak to jest w Polsce?

W gminie Margonin, w powiecie chodzieskim, w latach 2008-2010 powstała największa dotychczas w Polsce farma wiatrowa. Portugalska firma EDP Renevables na obszarze 50 km2 w rejonie wsi Studźce - Radwanki - Podstolice - Sułaszewo - Pruchnowo postawiła 60 masztów z turbinami wiatrowymi o łącznej mocy 120 MW. Każdy z masztów ma 100 m wysokości, a doliczając łopaty turbin, całość sięga 150 m, zaś koszt jego posadowienia wyniósł ok. 16 mln zł. Wszystkie elektrownie wiatrowe połączone są liniami energetycznymi poprzez dwa punkty zbiorcze z siecią wysokiego napięcia, zarządzaną przez Polskie Sieci Energetyczne.

<< Powrót do listy