EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Morskie farmy wiatrowe

Morskie farmy wiatrowe

Makieta przedstawia dwie farmy wiatrowe produkujące energię elektryczną dla dwóch osiedli mieszkaniowych. Przekonaj się, że ilość tej energii zależy m.in. od prędkości wiatru i wielkości łopatek wiatraka.

Za pomocą przycisków sprawdź, jak zmieni się oświetlenie w domkach, gdy:

  1. wiatr o takiej samej sile będzie wprawiał w ruch DUŻE i MAŁE wiatraki
  2. będziemy zmieniać siłę wiatru wiejącego na DUŻE i MAŁE wiatraki
Jak to się dzieje?
Zasada działania elektrowni wiatrowych polega na tym, że energia kinetyczna wiatru zamieniana jest na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Energia obrotowa wirnika przenoszona jest za pomocą wału i przekładni do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną.

Ciekawostki:

  • Pojedyncza turbina wiatrowa może zasilić w prąd około 300 domów
  • By energia wiatru mogła zostać zamieniona w prąd elektryczny jego prędkość musi wynosić około 20 km/h
  • Największa na świecie elektrownia wiatrowa „The London Array” znajduje się u wybrzeży Wielkiej Brytanii na morzu Północnym - około 12 km od ujścia rzeki Tamy. Składa się ze 175 turbin wiatrowych ustawionych  w szeregu w odległości od 650 do 1200 m od siebie i zajmuje obecnie powierzchnię około 100 km2 a docelowo ma zająć powierzchnię 250 km2. Wysokość każdej turbiny to 147 metrów – czyli jest ona 5-ciokrotnie wyższa niż 10-cio piętrowy blok. Farma wiatrowa „The London Array” generuje energię o mocy 630 megawatów (MW) wystarczającą, by zasilić prądem 500 000 domów – wystarczyłoby do oświetlenia całego Gdańska.

A jak to jest w Polsce?

W gminie Margonin, w powiecie chodzieskim, w latach 2008-2010 powstała największa dotychczas w Polsce farma wiatrowa. Portugalska firma EDP Renevables na obszarze 50 km2 w rejonie wsi Studźce - Radwanki - Podstolice - Sułaszewo - Pruchnowo postawiła 60 masztów z turbinami wiatrowymi o łącznej mocy 120 MW. Każdy z masztów ma 100 m wysokości, a doliczając łopaty turbin, całość sięga 150 m, zaś koszt jego posadowienia wyniósł ok. 16 mln zł. Wszystkie elektrownie wiatrowe połączone są liniami energetycznymi poprzez dwa punkty zbiorcze z siecią wysokiego napięcia, zarządzaną przez Polskie Sieci Energetyczne.

<< Powrót do listy