EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Mikrokosmos lasu i jeziora

Mikrokosmos lasu i jeziora

Masz przed sobą oszkloną gablotę, a za nią kawałek mikroświata lasu i jeziora. Spójrz dokładnie i spróbuj odnaleźć modele przedstawiające budowę organizmów roślinnych - mieszkańców lasu, a także przedstawicieli organizmów zwierzęcych - zamieszkujących jezioro.

Jezioro to naturalny, śródlądowy zbiornik wody słodkiej. W zależności od rodzaju jeziora, będą występowały w nim inne organizmy. Do jednych z ciekawszych należą: pantofelki, małże, stułbie i wypławki.

  • Małże to duże organizmy należące do mięczaków, okryte twardą podwójną muszlą. Jednym z na pewno znanych Ci mięczaków jest ślimak. Muszelki małż, które znajdujesz na plaży, to tylko połówki muszli, będące ich pozostałościami. Na pewno bez problemu odnajdziesz takie muszle w płytkich, przybrzeżnych wodach jeziora. Kto wie, może uda Ci się znaleźć zamkniętą muszlę, złożoną z dwóch połówek co oznacza, że w środku znajduje się jeszcze żywy małż! W Polsce występuje ponad 20 gatunków małży słodkowodnych. Czy wiesz, że to właśnie małże wytwarzają perły? Głównie są to gatunki słonowodne, ale zdolności takie posiada także część małży słodkowodnych, a nawet niektóre gatunki ślimaków! Czy wiesz w jaki sposób powstają perły?
  • Pantofelek to organizm zbudowany tylko z jednej komórki. Kształt jego ciała jest bardzo charakterystyczny, przypomina obrys ludzkiej stopy lub podeszwy od buta – stąd też nazwa organizmu. Aby zobaczyć szczegóły budowy pantofelka trzeba użyć mikroskopu. Jego rozmiary są tak niewielkie, że niemożliwe jest zobaczenie go gołym okiem. Jego długość nie przekracza 0,3 mm.Co ciekawe, pantofelki mimo swych małych rozmiarów są drapieżnikami! Na co mogą polować tak malutkie organizmy? Otóż na bakterie. W zdobyciu pokarmu pomagają im liczne rzęski pokrywające ich ciało, to również dzięki nim mogą się poruszać. Jak na swój mikroskopijny rozmiar przemieszczają się bardzo szybko, bo aż 2,5 mm/sek. Czy znasz jeszcze jakieś organizmy jednokomórkowe?
  • Stułbia jest większa od pantofelka, można ją dostrzec gołym okiem. Jej wielkość wynosi od kilku mm do 3 cm. Ciało stułbi ma rurkowaty kształt, z jednej strony zakończony tak zwaną stopą, a z drugiej otworem gębowym osłoniętym długimi czułkami, zwanymi też ramionami. Na ich końcach znajdują się komórki parzydełkowe, zawierające płyn paraliżujący schwytane drobne zwierzęta. Komórka parzydełkowa może być użyta tylko raz i jak najszybciej zostaje zastąpiona następną! Bardzo interesujący jest fakt, że otwór gębowy u tych organizmów pełni jednocześnie funkcję otworu odbytowego, czyli tym samym otworem pokarm jest pobierany, jak również usuwane są nim niestrawione resztki pokarmu. Stułbia żyje w słodkich wodach przybrzeżnych przytwierdzona do roślin wodnych. Przyczepia się do nich za pomocą stopy. Stułbie prowadzą półosiadły tryb życia, ponieważ potrafią również przemieszczać się za pomocą czułków. Ciekawostką jest fakt, że stułbia posiada zdolność do regeneracji – czy wiesz co to znaczy? Potrafi odtworzyć utraconą część ciała.
  • Wypławek to słodkowodny organizm o mleczno-białym ciele, którego długość wynosi około 2,5 cm, a więc zaobserwowanie go gołym okiem jest możliwe. Wypławek, tak jak stułbia posiada zdolność do regeneracji. Zdolności te są jednak o wiele większe ponieważ, gdy podzielimy go na wiele części z każdej z nich powstanie nowy organizm! Dodatkowo ma on dziwaczne zwyczaje, bowiem kiedy nie ma dostępu do pokarmu zaczyna zjadać sam siebie komórka po komórce. Kiedy będziesz następnym razem nad jeziorem, spróbuj poszukać wypławka.

Las to zespół roślinności ze znacznym udziałem drzew oraz krzewów, związanych z nim zwierzętami oraz przyrodą nieożywioną, czyli między innymi glebą i skałami. Las może być liściasty, iglasty lub mieszany, zależnie od udziału gatunkowego rosnącym w nim drzew oraz strefy klimatycznej i szerokości geograficznej, w której występuje. Spójrz na modele budowy poszczególnych części roślin. Przyjrzyj się przekrojowi korzenia, łodygi rośliny jednoliściennej i dwuliściennej, budowie kwiatu oraz przekrojowi poprzecznemu liścia.

  • Obserwując model przekroju łodygi rośliny jedno- i dwuliściennej widzimy wyraźne różnice w ich budowie mikroskopowej – przede wszystkim w wiązkach przewodzących, czyli pasmach tkanki transportującej po całej roślinie wodę, sole mineralne oraz substancje odżywcze. Ale jak odróżnić te rośliny bez użycia mikroskopu?

Rośliny jednoliścienne – ich łodyga zwykle jest zielona, rzadziej zdrewniała (np. bambus), słabo rozgałęziona. Przyrost pierwotny łodygi w głównej mierze polega na jej wzroście na długość, a tylko nieznacznie na grubość. Zarodek rośliny jednoliściennej posiada jeden liścień – czyli pierwszy listek jaki kiełkuje z nasiona i odżywia młodą roślinę. Wiązki przewodzące u tych roślin rozrzucone są nieregularnie na całym przekroju łodygi, co możesz zaobserwować na modelu. Liście są zazwyczaj równowąskie, wydłużone, bez wyraźnego ogonka. Należą tu między innymi rośliny cebulowe, trawy, turzyce oraz palmy.

Rośliny dwuliścienne – to rośliny okrytonasienne o dwóch liścieniach powstających w rozwijającym się zarodku. Na początku w kiełkującym nasieniu pojawiają się dwa pierwsze listki, odżywiające młodą roślinkę. Wiązki przewodzące zlokalizowane w łodygach i korzeniach tych roślin są ułożone w pierścień. Przyjrzyj się uważnie ich rozmieszczeniu na modelu. Liście mają zwykle wyraźny ogonek, często są złożone o różnorodnych kształtach blaszki liściowej. Oprócz roślin zielnych do tej grupy należą również drzewa.

  • Liść to część rośliny osadzona bezpośrednio lub za pomocą ogonka na łodydze rośliny. To właśnie w liściach zachodzi proces fotosyntezy, w którym produkowane są substancje odżywcze dla roślin. Na ogół ich blaszka liściowa jest płaska, jednak jak pewnie nie raz sam zaobserwowałeś, kształty liści są bardzo różnorodne dla poszczególnych gatunków roślin. Płaska forma blaszki liściowej zapewnia wystawienie bardzo dużej powierzchni liścia na promienie słoneczne. Energia ze światła słonecznego jest konieczna, aby mogły zostać wytworzone substancje odżywiające roślinę. Jednak nie wszystkie liście mają taki kształt i nie tylko pełnią one funkcje odżywczą. Przypomnij sobie jak wyglądają liście roślin iglastych, na przykład sosny i świerku? Jakie jeszcze inne funkcje mogą pełnić te organy? Pomyśl o wąsach groszku, cierniach akacji, grubych liściach aloesu.
  • Kwiat to organ występujący u roślin nasiennych, który służy do rozmnażania płciowego. Jest to bardzo ważna biologiczna funkcja umożliwiająca przetrwanie roślin. W wyniku zapylenia z kwiatu powstaje owoc, w którym znajdują się nasiona. Uważnie przyjrzyj się jego budowie, czy potrafisz wymienić poszczególne części? A może potrafisz wskazać jaką rolę pełnią. Czy wiesz kogo mają wabić kolorowe płatki? A może wiesz dla kogo nagrodą jest nektar wewnątrz kwiatu?
  • Korzeń to najczęściej podziemna część rośliny, której zadaniem jest dostarczenie roślinie wody i soli mineralnych oraz stabilne utrzymanie rośliny w podłożu. Przyjrzyj się budowie korzenia i wskaż, co może być pomocne w pełnieniu tej funkcji. Pomyśl, czy korzenie roślin mogą być jadalne? Podaj przykłady takich roślin. Kiedy korzenie rozrastają się, tworzą wówczas tak zwany system korzeniowy, który może być palowy lub wiązkowy. Między nimi występują wyraźne, łatwe do zaobserwowania różnice. Pierwszy z nich składa się z korzenia głównego i odchodzących od niego mniejszych korzeni bocznych. Taki system jest typowy na przykład dla marchewki, której korzeń główny pewnie nie jeden raz schrupałeś. Natomiast system korzeniowy wiązkowy cechuje zanik korzenia głównego i wytworzenie u nasady rośliny bardzo licznych, mniejszych korzeni bocznych. Jest to system charakterystyczny dla roślin jednoliściennych, do których należy między innymi trawa.
<< Powrót do listy