EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

Dzwonek w próżni

Dzwonek w próżni

Pewnie dobrze znasz dźwięk zwykłego budzika, jest donośny i świetnie go słychać. Spróbuj jednak włożyć go do klosza i przyciskiem uruchom pompę próżniową.

  1. Wyjmij budzik i uruchom go.
  2. Włóż budzik do tuby i szczelnie zamknij górne wieko z zaworem, zawór przekręć zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  3. Wciśnij zielony przycisk uruchamiający pompę próżniową i słuchaj. Właściwy efekt osiągniesz po kilkudziesięciu sekundach, przez cały ten czas zielony przycisk musi być wciśnięty.

Teraz dźwięk dzwonka słabnie. Czy wiesz dlaczego?

Dźwięk to drgania, wrażenia słuchowe spowodowane falą akustyczną, docierającą do naszego ucha za pośrednictwem powietrza.

W momencie wciśnięcia zielonego przycisku uruchamiasz pompę próżniową, która wypompowuje powietrze z wnętrza plastikowej tuby. Po pewnym czasie dźwięk budzika nie będzie już docierał do Twoich uszu, ponieważ w próżni nie ma ośrodka przewodzącego drgania.

Próżnia kosmiczna to przestrzeń praktycznie pozbawiona powietrza, gazów i innych cząstek. Dlatego piłka raz wyrzucona ze statku kosmicznego, będzie leciała w nieskończoność – nie będzie oporu powietrza, który by mógł ją spowolnić, a dźwięk w kosmosie nigdy nie dotrze do ucha, ponieważ nie ma na czym się przenieść.

<< Powrót do listy