EduPark

Gdański Park Naukowo-Technologiczny
Pomorska Specjalna Strefa
Ekonomiczna sp. z o.o.

ul. Trzy Lipy 3, 80-172 Gdańsk

tel. +48 58 740 42 38

edupark@strefa.gda.p

Jak do nas trafić / Parking

lineV

DZIAŁALNOŚĆ WSTRZYMANA:

Szczegóły…

news_img

Energetyzująca Konferencja za nami

23-09-2015

Dnia 23.09.2015 r. w EduParku odbyła się konferencja „Bezpieczna energia z Polską Spółką Gazownictwa” dla klas IV-VI szkół podstawowych. Była to konferencja inna niż wszystkie.

Tego dnia EduPark, już drugi raz w tym roku, zamienił się w centrum ekologicznej zabawy z nauką. Konferencje, jak przystało na tą formę spotkania, rozpoczęły prelekcje ekspertów.

Wraz z Panem Radosławem Błądkiem - Mistrzem sieci i instalacji gazowych w Polskiej Spółce Gazownictwa, uczestnicy konferencji odkrywali tajemnice gazu ziemnego. Okazało się, że większość uczniów jest już bezpośrednimi użytkownikami gazu, jednak dopiero konferencja pozwoliła im poznać skład gazu ziemnego, jego cechy, szerokie zastosowanie, a nawet historię powstania. Poznali jakie korzyści płyną z wyboru gazu ziemnego jako źródła energii, w jaki sposób dociera do naszych domów oraz jak bezpiecznie z niego korzystać.

Dr inż. Przemysław Robert Dominiczak z firmy E-Engineer Symulacje Komputerowe, znajdującej się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, w bardzo interesujący sposób opowiedział o pozostałych, w szczególności odnawialnych źródłach energii. Uczniowie poprzez ciekawe odwołania i przykłady poznali tajniki energii geotermalnej, wiatrowej, słonecznej, hydrodynamicznej czy biomasy. Dowiedzieli się między innymi, że to Holandia słynie z największej ilości wiatraków, natomiast w Islandii nadmiar ciepłej wody wykorzystuje się do podgrzewania chodników i ulic, aby zimą nie zalegał na nich śnieg.

Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję na zadawanie ekspertom pytań z zakresu wiedzy o gazie ziemnym oraz o alternatywnych źródłach energii. Dzieci zabierające głos podczas prelekcji ekspertów oraz aktywnie uczestniczące w panelu dyskusyjnym zostały nagrodzone drobnymi gadżetami.

Nie zabrakło również fascynujących eksperymentów. Wstępem do części doświadczalnej spotkania był widowiskowy pokaz doświadczeń chemicznych przeprowadzony przez dr inż. Annę Mietlarek -Kropidłowską z firmy SmartLab, specjalizującej się w naukowych zmaganiach z nauką. Pokaz ilustrował wiele zagadnień dotyczących energii wspominanych wcześniej przez ekspertów podczas prezentacji.

W drugiej części konferencji przenieśliśmy się do EduParku, gdzie na wystawie interaktywnej na specjalnie przygotowanym stanowisku zaprezentowaliśmy przykłady omawianych źródeł. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska budowę turbin wiatrowych oraz zasadę działania baterii słonecznych. Na wystawie można było także zobaczyć makietę morskiej farmy wiatrowej i elektrowni jądrowej.

Wszyscy uczestnicy konferencji „Bezpieczna energia z PSG” mieli okazję uczestniczyć w specjalnie opracowanych na tę okoliczność Lodowatych Miniwarsztatach z suchym lodem prowadzonych przez edukatorów EduParku. W salkach dydaktycznych EduParku przeprowadzali doświadczenia wyjaśniające czym są gazy, z emisją jakiego gazu związane jest spalanie paliw kopalnych oraz jaki ma to wpływ na środowisko przyrodnicze. Dzięki tym eksperymentom staraliśmy się utrwalić u uczniów wiedzę zdobytą w pierwszej części konferencji.

Na zakończenie niespodzianka dla uczestników konferencji. Parkowa firma Drone Vision zapewniła pokaz latających dronów, podczas którego nagrywane były firmy z kamery drona. Piękne zwieńczenie 3 godzin pełnych atrakcji!

Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w konferencji zarówno ekspertom, patronom, jak i nauczycielom i uczniom, którzy do nas przybyli.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Konferencji oraz posumowania przygotowanego przez patrona medialnego wydarzenia Pomorską TV.

 

 

Sponsorem tytularnym projektu „Bezpieczna energia z PSG” jest 
Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
Partnerzy wydarzenia:
DroneVision-logo-200x160
Patronat medialny: